Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.11.2020 09:19 - С Македония - твърдо и безкомпромисно! Защо?
Автор: ivanik Категория: Политика   
Прочетен: 436 Коментари: 1 Гласове:
6

Последна промяна: 04.01 11:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Преди няколко дни проведох "диалог" във ФБ с двама македонци по повод техни публикации. Копирах този "диалог" и ви предлагам да го прочетете. Преценете сами.

VOCENTAR.COM

Бугарите бесни! Македонскиот јазик се најде на листа на 10 најстари јазици во светот кои се зборуваат и денес - Во Центар

Еволуцијата на јазикот е како еволуцијата на биологијата – се случува постепено, генерација по генерација, па затоа и не постои точка на „кршење“ помеѓу еден јази...

 

Коментари

 

                                    


Иван Николов
   Мал народ - големи комплекси!Харесване
 · Отговор · 2 дни ·

                        Vlado Energetix Ristevski
Иван Николов    Мал народ голема историја Иване.


                        

                                    4Харесване
 · Отговор · 1 дни

                        Томе Тошев
Vlado Energetix Ristevskihttp://www.makedonskapoezija.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5…/

                  MAKEDONSKAPOEZIJA.MK
(ВИДЕО) Првата македонска народна песна потекнува од 16 век, а ја рецитира легендарниот Ненад Стојановски – Македонска поезија
(ВИДЕО) Првата македонска народна песна потекнува од 16 век, а ја рецитира легендарниот Ненад Стојановски – Македонска поезија                                    1
Харесване
 · Отговор · 1 дни

                                                Томе Тошев
  Иван Николов фрустриран?
 https://www.facebook.com/110994477425636/videos/722552131800697/Харесване
 · Отговор · 1 дни

                                                


Иван Николов
 Томе Тошев Не виждам оригиналът на песента, а пренаписан текст на азбуката ви, измислена в средата на 20 век. Цялата ви голема история е такава - пренаписана от оригинала.Харесване
 · Отговор · 1 дни

                                                


Иван Николов
  Да, фрустриран съм. Знаеш ли защо? До преди 30 години бях възпитаван и готов да умра за Македония. Не за територията Македония, а за македонския народ. Сега разбирам, че моите добри чувства се приемат от някои македонци като окупатор, татарин и т.н. Как да не се чуствам фрустриран?Харесване
 · Отговор · 1 дни

                                                Томе Тошев
 Иван Николов
Навистина не те разбирам...
Која е причината ти како етнички бугарин да чувствуваш толку голема љубов кон Македонија и македонскиот народ? Дали си се запрашал самиот на што се должи тоа? Дали се работи за почит или заради некакви задни намери? Ако навистина ја почитуваш Македонија и македонците тогаш зошто не ја почитуваш и нашата вистина? Треба еднаш за секогаш да разберете дека нашите претци Бугарија ја доживувале како окупатор на оваа територија. Нашите претци зборувале македонски и пред 100 години. Конкретно за мојата фамилија имаат македонска самосвесност преку 150 години. За толку со сигурност знам.
Верувај ми до скоро на Бугарија гледав како на пријателска држава. Но колку и да се трудам не можам да останам равнодушен. Се потрудив да заборавам на приказните од дедовците за репресиите кои ги правела бугарската војска во втората светска војна. Но фашизмот кај вас сеуште е присутен. Ја фаворизирате вашата, а ја негирате нашата нација. Каде е тука љубовта и спремноста да умреш за македонскиот народ?
Ни правите штета на нашиот начин на живеење и очекувате да ве почитуваме?
Пријателе.... Не ја сваќаш штетата што ја направивте. Створивте омраза. Ќе нема млад човек што ќе има почит кон Бугарија. Но вас не ви е важно тоа. Важно ви е со сила да ни напикате во главите дека ние сме "одметнати бугари" и дека сме "измислена нација" со "измислена азбука".... Апсурд!
Небаре вие сте од бога измислени и од бога описменети и самиот господ бог ве ополномоштил да кажувате кој од кога е што е. Невидена ароганција!

Тоа што некои ве нарекуваат татари сигурно не е македонска кујна. Колку што знам тоа е дел од вашиот фолклор.
Те молам остани фрустриран и не не гледај со толкава благопријатност. Ние во моментов не ве гледаме како пријатели. Не сте достојни да ве гледаме како пријатели. Харесване
 · Отговор · 19ч.

                        Томе Тошев
 Иван Николов
 И уште нешто... Цитат:

„Ние не мислиме за Бугарија но ќе си ја пазиме Македонија. Немојте и вие да мислите за Македонија, туку пазете си ја Бугарија...“ 

Димо Хаџи ДимовХаресване
 · Отговор 


Както виждате, диалог почти няма - те си пеят само своята песен.
Македонците явно си живеят в някакъв свой измислен филм, който постоянно си надграждат с "нови факти". Пример: "македонска песен от 16 век"
1. В турските архиви за този период не фигурират македонци, а българи.
2. Най-вероятно, оригиналът е написан като  българска песен от Битоля.

За моето изявление, че аз обичам Македония, той ми казва, че сигурно имам някакви задни мисли. Само промит и болен мозък може да разсъждава така.

Как така забравиха 500 г. турско робство,  а помнят 3 години българска "окупация", когато "бугарските окупатори" са убили 30 (тридесет) партизани. А Тито, за периода 1944-1956 г. изби хиляди македонци!
Така че, никакъв компромис!

P.S. Ходил съм В Македония над 10 пъти - на почивка, на екскурзия. по работа ...
Имам доста познати там. От тях само двама категорично бих оприличил с горната характеристика. Само веднаж ми се случи на улицата вербално да ме атакуват затова, че съм българин.
Затова се надявам, че само определен, гласовит кръг от македонци мисли така!

Гласувай:
6
01. nedovolen - Българин в ООН:- Може ли да зап...
28.11.2020 10:35
Българин в ООН:
- Може ли да започна от далече?
- Може, но по-кратко.
- След битката с византийците край Скопие, 1014 г, войската на Самуил си съблякла дрехите да се изкъпе в реката край Охрид. Като излязла, македонците им събрали дрехите.
- Протестирам. Тогава изобщо ни е нямало.
- Това исках да докажа!

Това е.
:)))
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: ivanik
Категория: Лични дневници
Прочетен: 63375
Постинги: 39
Коментари: 19
Гласове: 59
Архив
Календар
«  Януари, 2021  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031